Apraksts
Darba saturs
Ekskursiju gids pats plāno, veido un vada dažāda veida (piemēram, ar divriteņiem vai autobusu) un garuma izglītojošas ekskursijas individuāliem tūristiem vai tūristu grupām gan par kultūrvēsturiskām vietām un ēkām, gan dabas objektiem, iepazīstinot ekskursijas dalībniekus ar informāciju un interesantiem faktiem par aplūkojamajiem objektiem ekskursijas gaitā, lielākoties stāstījumā izmantojot tikai savu balsi un apkārtējo vidi.
Šīs profesijas pārstāvis veido arī jaunus maršrutus un to aprakstus, gatavojot materiālu ekskursijai, vācot un sistematizējot informāciju par tūrisma vietām (izmantojot gan interneta, gan mediju, gan paša pieredzes resursus), par pamatu ņemot standarta modeļus, kurus var pēc savas izvēles papildināt un pilnveidot vai pieskaņot konkrētām grupas vēlmēm, kā arī var veidot tūrisma informatīvos ceļvežus.
Ekskursiju gida darbs ir ar dažāda veida cilvēkiem, līdz ar to ir labi jāpārvalda svešvalodas, jāpiemīt labām komunikācijas spējām, lai spētu aizraut un ieinteresēt, rast kontaktu ar grupu, un pietiekami elastīgam, lai spētu pasniegt informāciju dažādos veidos- savdabīgi vai klasiski, lai to padarītu daudzveidīgāku un atbilstošāku grupas vēlmēm un interesēm, kā arī spētu atrisināt ekskursijas gaitā radušās problēmas, piemēram, ja kādam dalībniekam tiek nozagts vai pazaudēts maks.
Ekskursiju gida pienākumos var ietilpt arī organizatoriskie pienākumi, piemēram, viesnīcu un transporta rezervēšana un pasūtīšana, ja ekskursija ir uz tālāku galamērķi vai ilgāku laika posmu.
Darbā lietojamie instrumenti/aprīkojums
Ekskursiju gids ekskursijas veidošanā izmanto datoru un interneta pieslēgumu, informatīvos drukātos materiālus, mākslas, vēstures un citas izglītojošas grāmatas, kā arī biroja tehniku.
Darba apstākļi
Darbs sākotnēji notiek iekštelpās, strādājot ar informācijas ievākšanu un ekskursijas sastādīšanu, kā arī brīvā dabā, izstaigājot un iepazīstoties ar ekskursijas maršrutu un vadot to tūrisma grupām. Darba laiks atkarīgs no ekskursijas garuma un veida, tas var būt sezonāla rakstura. Ekskursiju gidam jāprot risināt konfliktsituācijas un jāprot strādāt mainīgās situācijās un saspringta darba apstākļos, kas var rasties, pielāgojoties auditorijai. Jābūt fiziski izturīgam, jo ir daudz jāstaigā, kā arī darbs var būt nogurdinošs, jo ir liela slodze balsij un jāorientējas liela informācijas daudzumā.
Darba iespējas
Ekskursiju gids var strādāt ar tūrismu saistītās iestādēs - uzņēmumos, kas piedāvā ekskursiju organizēšanu, kā arī tūrisma informācijas centros.
Nepieciešamā izglītība
Šāda veida izglītību var apgūt gan profesionālajās vidējās mācību iestādēs (2 gadi), gan tūrisma programmās augstskolās (3-4 gadi), gan arī kursos 4 mēnešu garumā (piemēram, gids – ekskursiju organizators Tūrisma biznesa skolā). Zināšanas un prasmes nepieciešams papildināt arī turpmāk patstāvīgi interesējoties par kultūrvēsturiskiem objektiem un vietām.
Iespējamais atalgojums
Gids atalgojumu var saņemt gan par konkrētām ekskursijām un ceļojumiem, gan no uzņēmuma, kurā strādā; atalgojums atkarīgs arī no ekskursiju veida un darba intensitātes. Piemēram, strādājot kā pašnodarbinātai personai, samaksa par 2 stundu ekskursiju Rīgā ir 36 EUR. Intensīvi strādājot un pārzinot vairākas svešvalodas, sezonas laikā gids var pelnīt 854 EUR un vairāk, taču noslogojums un līdz ar to izpeļņa vasaras un ziemas laikā atšķiras
Ko tu vari darīt jau šodien?
Vai tev patīk ceļot? Vai tevi interesē citu tautu kultūras vēsture, dažādu tautu kultūras atšķirības?
Ja vēlies strādāt par gidu, iepazīsties ar kultūrvēsturiskajiem objektiem savā apkārtnē, sameklē par tiem pieejamo informāciju! Skolā projektu nedēļas laikā izveido tūrisma maršrutus pa tuvāko apkārtni, papildini to ar informāciju par apskates objektiem.
Piedalies kādā skolas vai klases ekskursijā un piedāvā sagatavot informāciju par maršrutu un apskates objektiem. Pastāsti pārējiem ekskursijas dalībniekiem, ko interesantu esi izzinājis! Ja ir iespējams, piedalies maršruta izstrādē. Trenē savas komunikācijas un runas prasmes - gidam jāprot ilgi un skaidri runāt, kā arī saprasties ar visdažādākajiem cilvēkiem. Mācies risināt arī dažādas ar formalitātēm un dokumentiem saistītas problēmas, jo gids nereti ir arī ekskursiju vadītājs, kurš atbildīgs par visu ceļojuma norisi.
Īpašu uzmanību pievērs tādiem mācību priekšmetiem kā latviešu valoda un svešvalodas, vēsture, kultūras vēsture un mākslas vēsture, kā arī psiholoģija.
Uzņēmumi profesijā
Labākie jaunieši profesijā
Profesijas, kurās Jūs varētu būt ieinteresēts
Virtuālā prakse
Uzņēmuma ieteiktās studiju programmas
Jauni Rakursi
1 ieteikumi
Tūrisma un viesmīlības nozares uzņēmumu vadība
Biznesa augstskola Turība
- 52 uzņēmuma ieteikumi
LATVIJAS ETNOGRĀFISKAIS BRĪVDABAS MUZEJS
1 ieteikumi
Angļu filoloģija – bakalaura studiju programma
Latvijas Universitāte
- 13 uzņēmuma ieteikumi
IK "SAULKRASTU VELOSIPĒDU MUZEJS"
1 ieteikumi
Tūrisma organizācija un vadība, profesionālā bakalaura studiju programma
Vidzemes Augstskola
- 27 uzņēmuma ieteikumi